Η ζωή μετά…!!

Την Τρίτη 16 Μαίου 2023 στη Μονή Λαζαριστών, παρουσιάστηκε η χοροθεατρική παράσταση “Η ζωή μετά…!!” αφιερωμένη στους προγόνους μας που πριν από 100+1 χρόνια μετά τη Μικρασιατική καταστροφή έφτασαν ταλαιπωρημένοι στην μητέρα πατρίδα με διάφορους τρόπους, εγκαταλείποντας τη δική τους «Πατρίδα» και εγκαταστάθηκαν στη Δυτική Θεσσαλονίκη. Έτσι ολοκληρώθηκε η δράση του σχολείου μας με τίτλο «Γεύσεις και Αρώματα της Ανατολής…!».

Η εκδήλωση ήταν αποτέλεσμα της συνεργασίας 6 σχολείων της περιοχής, μεταξύ των οποίων και του σχολείου μας, 1ου ΓΕ.Λ. Σταυρούπολης.

Συγχαίρουμε τα παιδιά για την πολύ όμορφη παρουσία τους και τους ευχόμαστε πάντα επιτυχίες!

Όσοι δεν κατάφεραν να παρακολουθήσουν ζωντανά την παράσταση, τους δίνεται η δυνατότητα να τη δουν βιντεοσκοπημένη στο κανάλι της Διεύθυνσης Δ.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης.

Από την επίσκεψη του σχολείου μας στο Εργαστηριακό Κέντρο Ευόσμου για το πρόγραμμα “Η ζωή μετά…!!”

Από την επίσκεψη του 1ου και 2ου ΕΠΑ.Λ. Ευόσμου στο δικό μας το σχολείο.

Γευτήκαμε εδέσματα παραδοσιακά από τη Μικρά Ασία!